Korzyści wynikające z zatrudnienia Ukraińców

Atlas Work | 20.05.22

W celach zarobkowych od lat do Polski przybywało wielu Ukraińców. Wydarzenia ostatnich miesięcy zmusiły naszych sąsiadów do opuszczenia domu, stąd jest ich w naszym kraju jeszcze więcej, a tym samym wzrosła grupa osób chętnych do pracy. Co warto wiedzieć przed przyjęciem Ukraińca do pracy?

Zatrudnienie obcokrajowców jest dla wielu pracodawców dobrym rozwiązaniem na szybkie uzupełnienie braków kadrowych. Ukraińcy są zmotywowani do pracy i przykładają się do swoich obowiązków. Czy to jedyne zalety, jakie czerpie pracodawca i czy może liczyć na dopłaty do pracowników z Ukrainy?

Jakie są korzyści z zatrudnienia pracownika ze Wschodu?

Jeszcze do niedawna wielu przedsiębiorców miało wątpliwości co do tego, czy warto zatrudniać obcokrajowców. Wynikało to przede wszystkim z obawy o kwestie formalne. Wojna na Ukrainie sytuację zmieniła, a rząd przyjął specustawę, która znacznie ułatwiła całą procedurę związaną z legalizacją pracy cudzoziemców. Teraz zatrudnienie Ukraińca odbywa się właściwie na takich samych zasadach jak Polaków, więc wymogi formalne nie stanowią już problemów. Otwierając się na opcję zatrudnienia Ukraińców, pracodawca zyskuje dostęp do wielu specjalistów z różnych dziedzin. Łatwo można znaleźć zarówno osoby zainteresowane pracą stałą, jak i tymczasową. Jednocześnie w dalszym ciągu pojawiają się wątpliwości dotyczące zatrudnienia, a w sieci można znaleźć błędne informacje. Duże emocje wzbudziły na przykład dotacje 800 zł na pracownika ze Wschodu.

Czy pracodawca otrzymuje pieniądze za zatrudnienie Ukraińca?

Kiedy Polsce przyszło zmierzyć się z falą emigracji ze Wschodu, tuż obok rzetelnych informacji pojawiły się fake newsy. Jednym z nich jest to, że pracodawca otrzyma 800 za zatrudnienie Ukraińca. Nie jest to prawdą. Pracodawcy nie dostają pieniędzy za to, że zatrudnią w firmie obcokrajowca. Będzie on zatrudniony na takich samych zasadach jak Polak i ma takie same jak on prawa. Czy w takim razie są dotacje na zatrudnienie pracownika z Ukrainy? Tak i nie. Firma może starać się w Urzędzie Pracy o doposażenie nowego miejsca pracy. Jeśli wiec przedsiębiorstwo zamierza zatrudnić nowego pracownika, może starać się o dofinansowanie wyposażenia stanowiska. Tak samo można starać się o staż finansowany z UP. W tym przypadku możliwe jest dofinansowanie na pracownika z Ukrainy, tak samo jak Polaków. Warunkiem jest to, by była zatrudniona osoba bezrobotna.

Pracownik ze Wschodu – wady i zalety

Zatrudnienie Ukraińców ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Przede wszystkim obcokrajowcy są zdeterminowani, by znaleźć zatrudnienie. Przyjmują posady, na które czasem trudno znaleźć pracowników w Polsce, a swoje obowiązki wykonują sumiennie. Przez to, że ich kultura jest zbliżona do naszej, dość dobrze się przystosowują do nowego otoczenia. Ponieważ Ukraińców jest teraz w naszym kraju dużo, bardzo łatwo można znaleźć kandydatów do pracy, nawet tych na krótkie okresy. Jest to więc doskonała propozycja dla firm, których działalność jest w dużej mierze sezonowa i wiąże się na przykład z rolnictwem albo turystyką. Często pracownicy ci są gotowi pracować o różnych porach, są chętni na to, by pracować więcej godzin w miesiącu i niejednokrotnie deklarują możliwość pracy w weekendy.

Do niedawna wadą były ewentualne formalności związane z legalnością pobytu. Teraz przez uproszczenie przepisów problem ten zniknął. Innym kłopotem może być bariera językowa, przy czym język ukraiński jest podobny do polskiego i największe problemy pojawiają się na początku zatrudnienia, więc nie jest to przeszkoda nie do pokonania.

Czytaj także: Wynajem pracowników — na czym polega i ile to kosztuje?