Umowa o pracę tymczasową to szczególny typ umowy. Kiedy warto ją podpisać? Na jakie aspekty trzeba zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!
Pracownik tymczasowy – jaką pracę może wykonywać?
Na początek istotna kwestia, że pracownik tymczasowy nie może wykonywać każdej pracy. Ustawa z 9.07. 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych bezwzględnie zakazuje powierzania pracownikom tymczasowym prac szczególnie niebezpiecznych. Oznacza to, że np. prace z użyciem materiałów niebezpiecznych oraz prace na wysokościach nie mogą być wykonywane przez pracowników tymczasowych. Przepisy jasno określają czas, na jak długo można zatrudnić pracownika tymczasowego. Wynikające stąd ograniczenia sprawiają, że najczęściej pracownik tymczasowy zatrudniany jest do prac sezonowych, doraźnych i okresowych, a także w zastępstwie za nieobecnego pracownika w firmie. Jaka umowa podpisywana jest z pracownikiem tymczasowym, o czym się wyróżnia spośród innych umów?
Umowa o pracę tymczasową – co to znaczy?
Umowa o pracę tymczasową z założenia dotyczy określonego terminu na realizację pracy. Różnica między tym typem umowy a umową o pracę wiąże się z różnym podmiotem zlecającym. W tym przypadku nie będzie to umowa między pracownikiem a pracodawcą, a pomiędzy pracodawcą użytkownikiem pracownikiem i agencją pracy tymczasowej. Będzie to zatem relacja trójstronna. Pracownik bezpośrednio zatrudniany jest przez agencję pracy tymczasowej, natomiast pracę wykonuje na rzecz pracodawcy.
Co umowa o pracę tymczasową oznacza dla pracownika?
W tym typie umowy wszelkie sprawy kadrowo-administracyjne spoczywają na agencji. To agencja wypłaca wynagrodzenie, opłaca składki, rozlicza nadgodziny. Umowa taka zawierana jest zawsze na czas określony i precyzuje dokładnie czas, jaki pracownik może przepracować u jednego pracodawcy użytkownika. Wedle przepisów agencja pracy tymczasowej może skierować pracownika do pracy u jednego pracodawcy na maksymalnie 18 miesięcy w okresie kolejnych 36 miesięcy. Umowa o pracę tymczasową wlicza się do stażu pracy oraz uprawnia pracownika do zwolnienia lekarskiego. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Umowa o pracę tymczasową – wszystko, co powinieneś wiedzieć.