Blog

Praca w niedziele i święta — co przysługuje w zamian?

Praca w niedziele i święta — co przysługuje w zamian?

Kodeks pracy dokładnie opisuje, czym jest czas pracy i ile godzin pracownik powinien pozostawać do dyspozycji pracodawcy. Niedziele, święta, nadliczbowe godziny czy praca w godzinach nocnych podlegają dodatkowym regulacjom, gdyż co do zasady powinien być to czas przeznaczony na odpoczynek. Jak praca w niedziele i święta przedstawia się w Kodeksie pracy?

Kiedy dopuszczalna jest praca w niedziele i święta?

Nie zawsze jednak możliwe jest uniknięcie pracy w dni ustawowo wolne. Istnieją zawody, w których praca musi odbywać się 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu i Kodeks pracy musiał tę konieczność uwzględnić. W związku z tym praca w święta dopuszczalna jest w służbach ratowniczych, medycynie, transporcie, komunikacji, rolnictwie czy hodowli, ale też w dziedzinie kultury, gastronomii czy hotelarstwie. Ogólnie tam, gdzie praca jest konieczna ze względu na użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludzkie.

Czy pracownik może odmówić pracy w święta?

Praca w dni świąteczne to pojęcie oznaczające pracę wykonywaną między 6 rano w niedzielę czy dzień świąteczny a 6 rano dnia następnego. Pracownik nie może odmówić pracodawcy wydającemu polecenie pracy w taki dzień, nawet jeśli ogólnie zakład pracy w takie dni jest nieczynny. Odmowa może zostać potraktowana jako niewykonanie polecania służbowego. Jednocześnie pracodawca nie może uznać pracy w niedziele i święta za normę i zlecać jej pracownikowi bez wyraźnego powodu.

Czy można pracować 4 niedziele pod rząd?

Zgodnie z powyższym pracownik nie powinien pracować w niedziele czy święta regularnie. Kodeks pracy określa, że pracownik ma prawo do jednej wolnej niedzieli w ciągu czterech następujących po sobie tygodni. Nie dotyczy to pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy weekendowej.

Wynagrodzenie za pracę w niedziele i święta

Praca w święto odbywająca się poza grafikiem pracownika powinna być rekompensowana dniem wolnym albo dodatkiem za godziny nadliczbowe. Jeśli pracownik nie wykorzysta dnia wolnego, przysługuje mu prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Wynagrodzenie za nadgodziny w święto powinno stanowić 100% wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę.

Ile przysługuje wolnego za pracę w niedziele i święta?

Za nadgodziny w niedzielę pracownikowi przysługuje dzień wolny. Powinien on nastąpić w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej przepracowanej niedzieli. Za pracę w święto natomiast pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikowi dnia wolnego w danym okresie rozliczeniowym. Ważne jest, że pracownikowi przysługuje dzień wolny, a nie czas wolny, co w praktyce oznacza, że nawet jeśli praca w niedzielę odbywała się 4 godziny, pracodawca zobligowany jest oddać pracownikowi cały dzień wolny.

Inne artykuły