Metody rekrutacji pracowników – jak znaleźć idealnego kandydata?

Atlas Work | 14.09.21

Jeśli jesteś pracodawcą, zapewne wiesz, że znalezienie pracownika nie jest prostą sprawą. Metody rekrutacji pracowników są naprawdę szerokim zagadnieniem. Poznaj podstawowe metody rekrutacji i selekcji wykorzystywane najczęściej na polskim rynku.

Metody rekrutacji pracowników – podstawowe rodzaje

Niezależnie od tego, czy szukasz pracownika krótko-, czy długoterminowego, chcesz mieć pewność, że zatrudnisz właściwą osobę. Wewnętrzne metody rekrutacji pracowników są o tyle łatwiejszym zagadnieniem, że znasz swoją grupę docelową oraz masz możliwość bezpośredniego kontaktu z nią. Rekrutacja zewnętrzna wymaga od Ciebie większej kreatywności i zaangażowania w poszukiwaniu jak najlepszych osób chętnych do pracy.

Jeśli szukasz pracowników do swojej firmy, możesz skorzystać z naszej pomocy – Rekrutacja pracowników z Ukrainy

Rekrutacja pracowników – metody

Wyróżnia się kilka podstawowych metod, za pomocą których możesz poszukiwać pracowników. Pamiętaj, że wybór metody rekrutacji pracowników powinien zależeć przede wszystkim od aktualnego zapotrzebowania, specyfiki branży oraz grup, w których chcesz szukać pracowników. Dostępne metody to:

  • ogłoszenie o pracę – metoda aktywna bezpośrednia, najczęściej wykorzystywana, wiąże się z koniecznością wystawienia ogłoszenia oraz pilnowania odzewu oraz filtracji osób chętnych, ogłoszenie możesz wystawić w gazecie, urzędzie pracy, na słupie ogłoszeniowym lub online – na specjalnie dedykowanych ku temu stronach lub nawet na social mediach;
  • oczekiwanie na zgłoszenie się pracownika, czyli rekrutacja pasywna – często nawet gdy nie prowadzisz naboru, zgłaszają się do Ciebie chętni, rekruter jedynie selekcjonuje aplikacje w momencie zwolnienia się wakatu;
  • metoda rekrutacji aktywna pośrednia – opiera się na skorzystaniu z usług podmiotów zewnętrznych takich jak agencja pracy tymczasowej Atlas Work.

Metody selekcji pracowników do pracy

Wyróżniamy różne metody selekcji kandydatów do pracy. Zależą one od etapu rekrutacji oraz stanowiska, na które jest poszukiwany pracownik. W pierwszym etapie analizowane są dokumenty aplikacyjne, takie jak CV, list motywacyjny, referencje, czy odbyte kursy. W ten sposób dobierzesz osoby o wymaganym przez Ciebie wykształceniu, z preferowanym doświadczeniem i umiejętnościami.

Kolejną metodą selekcji kandydatów do pracy jest rozmowa kwalifikacyjna. Dzięki niej jesteś w stanie zweryfikować swoje przewidywania co do pracownika. Możesz lepiej poznać osobę, która być może stanie się częścią Twojego zespołu, jej doświadczenie i podejście do wykonywanej pracy. W wielu branżach istnieją również uzupełniające metody selekcji kandydatów do pracy. Wykonywane są różnorodne testy (wiedzy, psychologiczne, językowe), sprawdzane są próbki pracy, a czasem nawet stosuje się metodę assesment center, która polega na przeprowadzaniu różnego rodzaju testów oraz symulacji.

Metody rekrutacji i selekcji pracowników…

… są różnorodne. Osoby należące do kadry kierowniczej nie zawsze mają czas, aby zajmować się wszystkimi rekrutacjami. Dlatego często korzystają z pomocy profesjonalnych agencji posiadających własne bazy kandydatów. Dzięki temu ograniczają ryzyko zatrudnienia niewłaściwej osoby.

Czytaj także: Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy znaleźć pracę?