Blog

Ile zarabia pracownik z Ukrainy w Polsce, a ile na Ukrainie?

Ile zarabia pracownik z Ukrainy w Polsce, a ile na Ukrainie?

Od lat Polska była jednym z najczęściej wybieranych kierunków emigracji zarobkowej dla obywateli Ukrainy. Od wybuchu wojny do Polski przybyło jeszcze więcej obcokrajowców, z czego większość stanowią kobiety. Ile zarabia Ukrainiec w Polsce i w jakich branżach mieszkańców Ukrainy zatrudnia się najczęściej?

Zarobki Ukraińców w Polsce

Obecnie Ukraińcy pracują w prawie co drugiej firmie. Przyczyniła się do tego wojna na Ukrainie. Z jednej strony schronienia w naszym kraju szukało tysiące Ukraińców, z drugiej znacznie uproszczono zasady i formalności pozwalające na ich zatrudnienie w polskich firmach. Ich pensja bywa dość zróżnicowana. Jeśli spojrzymy na badanie „Barometru Polskiego Rynku Pracy”, to wynika z niego, że 35 proc. ma wynagrodzenie na poziomie 3000-4000 zł netto, 24 proc. dostaje między 2700 a 3000 zł netto. Kwotę między 4000 a 5000 zł netto dostaje 17 proc. 5000-6000 zł netto 8 proc. a powyżej 2 proc. Ponadto 12 proc. ankietowanych jest w stanie zgodzić się na zatrudnienie z pensją niższą niż minimalne wynagrodzenie. Wielu Ukraińców jest chętnych na pracę w nadgodzinach, by zwiększyć swoje wynagrodzenie.

Przeciętne wynagrodzenie a koszty utrzymania w Polsce

Wiedząc, ile dostaje Ukrainiec w Polsce, warto zastanowić się, czy oferowane przez pracodawców kwoty pozwalają pokryć podstawowe potrzeby. Wielu pracowników z Ukrainy wydaje na utrzymanie niewiele. Aż co trzecia osoba deklaruje, że jest to kwota między 200 a 500 zł miesięcznie, co wynika z licznych benefitów jak zakwaterowanie, wyżywienie itd. Więcej za to starają się odłożyć, by następnie przekazać rodzinie, która została w ojczyźnie. Poza tą grupą jest 31 proc. pracowników, których utrzymanie w Polsce kosztuje między 500 a 1000 zł miesięcznie, a 14 proc. wydaje na ten cel kwotę z przedziału 1000-2000 zł. Najwięcej wydają osoby młode.

W jakich firmach i branżach są zatrudnieni pracownicy z Ukrainy?

Pracownicy z Ukrainy stanowią dość liczną grupę pracowników. Pracują w wielu branżach, jednak jest kilka takich, w których jest ich szczególnie dużo. Sporo Ukraińców pracuje w sektorze przemysłowym, na produkcji i w logistyce.Łatwo o zatrudnienie w magazynach i przy obsłudze wózków widłowych. Na drugim miejscu jest handel. Obywatele Ukrainy często pracują jako sprzedawcy, kasjerzy i recepcjoniści. Są też pożądanymi pracownikami w branży budowlanej i w rolnictwie. W przypadku budownictwa poszukuje się specjalistów z różnych dziedzin. Osoby szukające zatrudnienia w rolnictwie mogą liczyć zwłaszcza na prace sezonowe związane ze zbiorem warzyw i owoców. Ukraińcy znający dobrze język polski i posiadający odpowiednie wykształcenie kierunkowe pracują również jako tłumacze, nauczyciele, informatycy, czy lekarze.

Jakie są średnie zarobki na Ukrainie?

Kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej, wielu rodaków z zazdrością spoglądało w stronę krajów zachodnich, gdzie wynagrodzenie na poszczególnych stanowiskach było i w zasadzie nadal jest kilkukrotnie wyższe. Dla Ukraińców to Polska jest krajem, w którym ich pensja jest nawet parę razy wyższa niż ta, na jaką mogą liczyć w ojczyźnie. Na jakim poziomie są zarobki w obu krajach?

Pensja minimalna

To, jak bardzo zachęcająca może być dla Ukraińców pensja w Polsce, najlepiej pokazują zarobki na Ukrainie. Na koniec 2022 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło 6500 UAH, co w przeliczeniu na złotówki wynosi około 913 zł. Dla porównania w Polsce minimalna kwota brutto to 3600 zł brutto, co daje 2783,86 zł netto. Oznacza to, że minimalne wynagrodzenie jest w Polsce przeszło trzy razy wyższe.

Średnie wynagrodzenie

Jak widać, już samo minimalne wynagrodzenie obowiązujące w naszym kraju może zrobić wrażenie na Ukraińcach. Jednak nie wszyscy zatrudnieni obcokrajowcy pracują za najniższą kwotę. Wspomnieliśmy, że część dostaje pensję rzędu 4000 zł i więcej. A jaka jest średnia pensja na Ukrainie? Rozdźwięk między płacą minimalną a średnim wynagrodzeniem jest dość spory, bo przeciętnie Ukraińcy zarabiają w swoim kraju 17 453 UAH, co po przeliczeniu daje mniej więcej 2450 zł. Jest to kwota zdecydowanie niższa niż w Polsce. W 2023 roku średnie wynagrodzenie wyniosło 7485,12 zł brutto, co daje kwotę 5430 zł netto.

Koszty życia na Ukrainie

Patrząc na to, że minimalne i średnie wynagrodzenie jest na Ukrainie znacznie niższe, łatwo się domyślić, że i koszt życia też będzie niższy. Uogólniając, można powiedzieć, że jest on o około 50 proc. niższy aniżeli w Polsce.Przykładowo za wynajem mieszkania jednopokojowego w centrum miasta na Ukrainie płaci się mniej więcej 400 zł, jeżeli byłoby to mieszkanie zlokalizowane na peryferiach, to kwota będzie oscylować w okolicy 250 zł za miesiąc. Koszt zakupu mieszkania wynosi od 2000 do 3500 zł za metr. Na wyżywienie przeznacza się średnio 500 zł za miesiąc na osobę, a na transport publiczny 30 zł miesięcznie za osoby. Internet to około 40 zł, a gaz, prąd, woda, ogrzewanie to mniej więcej 300 zł.

Jak znaleźć pracownika z Ukrainy?

Pracownicy z Ukrainy są uważani za solidnych i zmotywowanych do pracy, toteż firmy chętnie ich przyjmują w swoje szeregi. Pojawia się jednak pytanie o to, gdzie szukać pracowników z Ukrainy i w jaki sposób przygotować proces rekrutacyjny. Rekrutacje można przeprowadzać samodzielnie na przykład za pośrednictwem urzędów pracy bądź portali internetowych. Trzeba się jednak liczyć z dużym nakładem czasu. Ponadto ewentualne niedopatrzenie lub brak sprecyzowania wymagań przyczyniają się do tego, że trudno znaleźć idealnych kandydatów. Z tego względu dobrą propozycją jest podjęcie współpracy z agencją pracy tymczasowej.

W tym przypadku pracodawca ma gwarancję, że nowo przyjęty do firmy pracownik będzie posiadał kwalifikacje niezbędne do wykonywania obowiązków wiążących się z danym stanowiskiem. Agencje pracy tymczasowej mają doświadczenie w rekrutacji zarówno pojedynczych pracowników, jak i grup. Wiedzą, gdzie szukać kandydatów i jak przeprowadzić selekcję. Ponadto przejmują na siebie wszystkie kwestie formalne, jak sporządzanie i podpisywanie umów. Pracodawca może więc zaoszczędzić sporo czasu i energii.

Inne artykuły