Dawniej to Polacy wyjeżdżali w celach zarobkowych za granicę. Teraz coraz częściej to Polska staje się celem emigracji zarobkowej. Cudzoziemców w naszym kraju z każdym rokiem przybywa. Jedni zamierzają zostać tutaj na stałe, inni stawiają na pobyt tymczasowy i pracę sezonową. Znajdują zatrudnienie w zawodach, w których z reguły brakuje chętnych do pracy wśród Polaków. A jak to wygląda od strony formalnej? Jak powinna przebiegać legalizacja pracy cudzoziemców?
Sposoby legalizacji pobytu i pracy obcokrajowców w polskiej firmie
W związku z tym, że Polska wchodzi w skład krajów członkowskich Unii Europejskiej, jest jednym z państw, w którym emigranci widzą optymalne warunki do pracy i życia. Aby jednak obcokrajowcy mogli się w Polsce osiedlić, muszą spełnić kilka wymogów. Przede wszystkim legalizacja pobytu cudzoziemca wymaga kilku dokumentów, w tym posiadania zezwolenia na pobyt i pracę. Zezwolenia te mogą być w różnej formie, a to którą opcję wybierze zainteresowany, jest zależne od co najmniej czynników. Wpływ ma na to m.in. cel pobytu, to, jak długo obcokrajowiec zamierza zostać w naszym kraju, w jakim charakterze chce podjąć pracę, itd. Legalizacja zatrudnienia cudzoziemców w polskich firmach może odbywać się na parę sposobów, którym przyjrzymy się trochę bliżej
Rodzaje zezwoleń na pracę
Zezwolenie na pracę jest niezbędne, aby obcokrajowiec mógł być legalnie zatrudniony w znajdującej się na terytorium Polski firmie. Ważne, by ani on, ani pracodawca nie byli narażeni na konsekwencje prawne. Zdarza się, że pojęcie zezwolenia na pracę jest mylone z kartą pobytu stałego lub czasowego, a to nie to samo. Najpierw w grę wchodzi zezwolenie i legalizacja pracy cudzoziemców. Dopiero później wydawana jest karta stałego lub czasowego pobytu.
Zezwolenie na pracę typu A
W Polsce obowiązuje kilka rodzajów zezwoleń. Jest to zezwolenie typu A, B, C, D, E. Ze względu jednak na to, że legalizacja cudzoziemców najczęściej dotyczy zezwoleń na pracę typu A, to właśnie na nim się skupimy. Zezwolenie typu A dotyczy zatrudnienia obywateli państw spoza Unii Europejskiej, którzy nie są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia. O tym, kogo to dotyczy, wrócimy za moment. O zezwolenie typu A wnioskuje pracodawca chcący daną osobę zatrudnić. Wydaje się je na podstawie umowy z pracodawcą mającego siedzibę firmy w Polsce. Zezwolenie na pracę typu A wydaje się na czas nie dłuższy niż 3 lata.
Zezwolenie na pracę typu B
Legalizacja pracy cudzoziemców w tym przypadku jest zbliżona do tego, czym charakteryzuje się zezwolenie typu A. Przyznawane jest cudzoziemcom będącym w zarządzie osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców bądź będącej spółką kapitałową. Wydawane jest na okres 3 lat lub do 5 lat, jeśli osoba prawna zatrudnia więcej niż 25 osób.
Inne zezwolenia
W Polsce obowiązują jeszcze inne rodzaje zezwolenia. Zezwolenie typu C przyznaje się cudzoziemcom delegowanym przez firmę spoza Unii Europejskiej do pracy w Polsce na czas nie dłuższy niż 30 dni. Jeśli obcokrajowiec ma pracować przez dłuższy czas, potrzebuje zezwolenia na pracę typu D. Jest jeszcze zezwolenie typu E, które dotyczy okresu dłuższego niż 6 miesięcy zezwolenia typu D. Więcej na temat zezwoleń jest na stronie gov.pl.
Jakie zezwolenie będzie najlepsze dla Twojego pracownika?
W większości przypadków planując zwiększenie zatrudnienia i przyjęcia w swoje szeregi osobę z zagranicy, pracodawca decyduje się na zezwolenie na pracę typu A.
Jednak, w jakiej formie odbędzie się legalizacja pracy cudzoziemców, jest zależne od wielu kwestii. Z pewnością trzeba dowiedzieć się, na jak długo pracownik chce przyjechać do pracy. Ci, którzy będą chcieli zostać na stałe, potrzebują innych dokumentów i zezwoleń niż osoby, które zamierzają przyjechać na kilka miesięcy.
Poza tym jest jeszcze zezwolenie na pobyt, co nie jest jednoznaczne z zezwoleniem na pracę. Są to dwa odrębne dokumenty. Jeżeli pracownik jest obywatelem spoza Unii Europejskiej i zamierza zostać w Polsce na dłużej, to najlepszym wariantem może się okazać zezwolenie na pobyt stały. Przy zamiarze krótszego pobytu prostszym rozwiązaniem jest pobyt czasowy. Szukając pracowników, a tym samym rozważając opcje zezwoleń, nie można pominąć potrzeb firmy. Inaczej do tego podejdzie pracodawca, który prowadzi działalność wiążącą się ze stałą całoroczną realizacją usług, a inaczej, kiedy jego działalność ma charakter sezonowy.
Kto nie musi posiadać zezwolenia na pracę?
Większość cudzoziemców przybywających do Polski w celach zarobkowych potrzebuje jednego z powyższych zezwoleń. Są jednak osoby, które posiadać go nie muszą. Do tej grupy zaliczają się obcokrajowcy mający status uchodźcy nadany w naszym kraju, mają zezwolenie na pobyt stały lub na pobyt rezydenta. Zezwolenia nie musi mieć osoba, która ma zaświadczenie o udzieleniu ochrony lub przebywa w Polsce na podstawie dokumentów wydanych przez inne państwo członkowskie.
Jak legalnie zatrudnić cudzoziemca w Polsce?
Legalizacja pracy cudzoziemców to nie tylko zezwolenie na pracę. Musi być spełnionych też kilka innych warunków. Cudzoziemiec chcący podjąć zatrudnienie, musi przebywać na terytorium Polski i mieć wizę bądź kartę pobytu.Pracodawca, który spełni formalności związane z zezwoleniem na pracę, ma obowiązek podpisania z cudzoziemcem umowy o pracę, cywilnoprawną, B2B. Praca świadczona przez obcokrajowca musi być zgodna z tym, co jest określone w zezwoleniu na pracę.
A co ze współpracą z agencją pracy?
Zatrudnianie cudzoziemców stało się powszechne, ale nadal budzi wiele pytań i wątpliwości. Najlepiej wcześniej skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach imigracyjnych. Można też podjąć współpracę z agencją pracy tymczasowej, która wszystkie formalności przejmie na siebie, a pracodawca nie musi zajmować się m.in. zezwoleniami, czy kontrolami z urzędów. To duże ułatwienie dla firmy, większy spokój i oszczędność czasu. W jego firmie będą pracować doświadczeni pracownicy z wymaganymi na danym stanowisku pracy kwalifikacjami. Nie będzie przy tym żadnych trudności, jakie mogą powodować formalności związanych z zatrudnieniem cudzoziemców.