Jak znaleźć pracownika z Ukrainy?

Atlas Work | 15.09.20

Szukanie igły w stogu siana to częste słowa pracodawców poszukujących pracowników o specjalistycznych umiejętnościach. Dotyczy to przykładowo handlowców, którzy poza wiedzą fachową muszą posiadać też umiejętności miękkie związane ze zdolnością do przekonywania i zjednywania sobie innych. Jednak pracownik z Ukrainy to nie igła, bo jak pokazują różne dane, pracownicy z Ukrainy chcą pracować w Polsce, a uproszczona procedura ich zatrudnienia sprawia, że każdy zainteresowany pracodawca może liczyć na sukces.

Nowe realia?

Trochę nowe, trochę stare, bo choć zmiany są widoczne, to nie aż tak znaczące. Rok 2020 rejestruje 3,2 mln Ukraińców na terenie naszego kraju. Nie da się jednak zignorować kwestii, że ten rok to też epidemia koronawirusa i jej konsekwencje. Jak wynika z danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, liczba wiz przyznanych Ukraińcom od stycznia do czerwca tego roku zmniejszyła się dwukrotnie w stosunku do tego samego okresu rok temu. Jednak ta sytuacja nie wpływa, póki co na brak chętnych do pracy w naszym kraju obywateli Ukrainy. Dlatego wciąż pracodawcy nie muszą obawiać się braków kadrowych, a nawet mogą zrobić dużo by zachęcić niepewnych do pozostania w naszym kraju. W tym celu dobrze znać procedury poszukiwania i zatrudniania cudzoziemców, a jeszcze lepiej pomóc sobie korzystając ze wsparcia. Na pewno świetnie sprawdzi się agencja pracy tymczasowej, która w wielu aspektach nas wyręczy.

Jak zacząć poszukiwania pracowników z Ukrainy?

Sposobów jest kilka. Można oczywiście zacząć samemu, gdy już wiemy kogo szukać i zgłębimy wiedzę jak. Z reguły jednak bywa to czasochłonne i dlatego powstały inne możliwości. Jedną z nich jest dobór personelu przy pomocy agencji pracy. Poprzez kwestionariusz pracodawcy agencja tworzy ofertę rekrutacyjną. Po znalezieniu kandydata rozpoczyna on pracę na okres próbny trwający od 7 do 30 dni. Agencja dostarcza też dokumenty pozwalające na legalne zatrudnienie. Po tym okresie agencja wystawi fakturę za wykonane usługi, a pracodawca może już niezależnie przedłużyć pracownikowi umowę. Inną opcją na poszukiwanie jest leasing pracowników z Ukrainy, czyli inaczej wynajem. Odbywa się to na podstawie ustawy o pracy tymczasowej. Współpraca między agencją i pracodawcą ma zapewnić elastyczny dopływ pracowników w zależności od sytuacji kadrowej firmy. Tu również kwestionariusz wypełniony przez pracodawcę rozpoczyna pracę agencji tyle, że ostatecznie to agencja jest pracodawcą dla pracownika, w związku z czym na niej spoczywa cała obsługa kadrowo-płacowa.

Samodzielna rekrutacja

Korzystanie z agencji jest bardzo wygodne, wyręcza ona bowiem w sprawach formalnych, ubezpieczeniowych czy tych związanych z transportem, czy zakwaterowaniem. Do tego istotnym aspektem jest tempo działania. Agencja pracy gwarantuje szybkie i skuteczne znalezienie pracownika, natomiast nasze poszukiwania obarczone są niepewnością co do ilości potrzebnego czasu, jak i efektywności poszukiwań. Jednak jak już się decydujemy na samodzielność, wiadomo, że głównym naszym narzędziem będzie internet, w którym nasze działania mogą przyjąć formę rekrutacji biernej lub czynnej.

Bierna rekrutacja polega na zamieszczaniu ogłoszeń w takich miejscach, które optymalizują prawdopodobieństwo sukcesu, np. serwisy rekrutacyjne, portale tematyczne, strony branżowe, również ukraińskie portale związane z zatrudnieniem. Czynna rekrutacja natomiast wiąże się z naszym aktywnym zaangażowaniem. Poszukujemy różnymi internetowymi kanałami np. na portalach dla pracowników, w mediach społecznościowych, kontaktując się bezpośrednio z osobami, które mogą pomóc lub samymi kandydatami, do których udało się nam dotrzeć. To w naszych rękach też leży przekonanie danej osoby do pracy dla nas. Takie poszukiwania mają sens, gdy poszukujemy np. jednego pracownika o konkretnych kwalifikacjach.

Takie mamy możliwości w poszukiwaniu pracowników z Ukrainy. Całkiem sporo leży w naszych rękach, choć nie zawsze jest łatwo. Wszystko zależy od tego, kogo szukamy, gdyż pracownik o specjalistycznych kwalifikacjach bywa czasem przysłowiową igłą w stogu siana. Dlatego wydaje się, ze najlepszą opcją jest współpraca z agencją pracy, która rozwiewa wiele wątpliwości. Nasza agencja pracy tymczasowej Atlas Work, zapewnia wykwalifikowanych pracowników firmom już wiele lat i stąd też jesteśmy wstanie zapewnić pracodawcy spokój w większości rzeczy, które musiałby zrobić, gdyby szukał pracownika na własną rękę.

Czytaj także: Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy znaleźć pracę?