Ukrainki do pracy – gdzie i jak znaleźć?

Atlas Work | 12.04.22

Od lat Polska była krajem, do którego w celach zarobkowych przyjeżdżało wielu Ukraińców. Teraz jest u nas jeszcze więcej obywateli zza wschodniej granicy, do czego przyczyniła się wojna. Wśród nich przeważają kobiety i dzieci. Po tym, jak uchodźcy otrzymają niezbędną pomoc, zaczną układać sobie życie w Polsce, a tym samym poszukiwać pracy. Dlaczego warto przyjąć kobiety z Ukrainy do pracy i gdzie znaleźć odpowiednią pracownicę?

Jeszcze zanim Rosja zaatakowała Ukrainę, na portalach z ogłoszeniami o pracę pojawiały się propozycje zaczynające się od słów „poszukuję Ukrainki do pracy” albo „zatrudnię Ukrainkę”. Wynika to z wielu czynników.

Czemu Ukraińcy są pożądanymi pracownikami?

Wielu polskich przedsiębiorców skarży się na kłopoty w znalezieniu wśród Polaków wykwalifikowanych pracowników. Przyczyn tego jest co najmniej kilka, jednak najczęściej jest to wynikiem tego, że specjaliści wyjechali za granicę, gdzie wykonując podobne obowiązki, mogą zarobić znacznie więcej. Ponadto pracownicy są świadomi, że teraz to pracodawca musi się postarać, by znaleźć personel, nie odwrotnie. Ich wymagania są duże i bywa, że są dla firmy trudne do zaakceptowania.

Tymczasem chętni do pracy są właśnie Ukraińcy. Zależy im na pracy, są sumienni i przykładają się do powierzonych obowiązków. O tym, że są wartościowymi pracownikami, przekonało się już wiele przedsiębiorstw.

Dlaczego Ukrainki szukają pracy w Polsce?

Do naszego kraju przybywają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Polska jest dla nich szansą na dobrą pracę i lepsze zarobki. Jeszcze jakiś czas temu w części przypadków przyjeżdżał jeden z członków rodziny, teraz przyjeżdżają całe rodziny lub same kobiety z dziećmi. Już nie chodzi jedynie o poprawę swojej sytuacji materialnej, ale zapewnienie sobie i najbliższym bezpieczeństwa.

Można podejrzewać, że kiedy sytuacja w ojczyźnie nieco się ustabilizuje, część Ukrainek powróci do domu. Jednak wiele z nich będzie chciała zostać w Polsce, a tym samym mogą przez dłuższy czas pracować u jednego pracodawcy. Wśród Ukrainek, które obecnie są w naszym kraju, są osoby o różnych specjalnościach. Bez problemu można znaleźć Ukrainki do pracy przy produkcji, w sprzedaży, ale nie brakuje też lekarek, nauczycielek, kosmetyczek i wielu innych. To profesjonalistki, które do niedawna miały stabilne zarobki i stałe zatrudnienie. Mają duże doświadczenie i tym bardziej mogą być cennym nabytkiem do firmy. Pojawia się jednak pytanie, gdzie znaleźć Ukrainkę do pracy? Od czego zacząć?

Gdzie znaleźć Ukrainkę do pracy?

Ogłoszenia w stylu „szukam Ukrainek do pracy” można zobaczyć znacznie częściej niż przed wojną. Z jednej strony Polacy starają się pomóc uchodźcom na różne sposoby, w tym oferując im zatrudnienie. Z drugiej strony przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, że na rynek pracy wstąpiła duża grupa fachowców z różnych dziedzin. Ich determinacja i motywacja może przyczynić się do rozwoju firmy. Ukrainki gotowe do pracy w Polsce szukają zarówno stałego jak i tymczasowego zajęcia, więc przedsiębiorca nie powinien mieć kłopotów ze znalezieniem osoby bądź osób spełniających jego wymagania.

Pracowników z Ukrainy można poszukiwać na różne sposoby. Najprostszą metodą są darmowe serwisy ogłoszeniowe. Wystarczy przygotować ogłoszenie i czekać na odzew. Można też skorzystać z płatnych platform. Trzeba się jednak liczyć z tym, że niekoniecznie ogłoszenie trafi do odpowiednich osób. Poza tym nie wszyscy uchodźcy znają język polski. Wsparciem mogą być też grupy w serwisach społecznościowych. Bardzo często Polacy, u których mieszkają Ukraińcy, pośredniczą w poszukiwaniu prace dla swoich lokatorów. Inną metodą jest kontakt z urzędem pracy. Wszystkie te sposoby są pomocne, ale trzeba się liczyć z tym, że potrzeba nieraz sporo czasu, zanim nowi pracownicy dołączą do załogi. Firmy, którym zależy na czasie i minimalizacji formalności, powinny wziąć pod uwagę współpracę z agencją pracy. Jej przedstawiciele doskonale wiedzą, gdzie znaleźć Ukrainkę do pracy i potrafią tak przygotować proces rekrutacyjny, by do firmy trafiła osoba kompetentna. Agencja zajmie się również wszystkimi związanymi z zatrudnieniem formalnościami, co także doceni każdy przedsiębiorca.

Czytaj także: Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy znaleźć pracę?