Blog

Zerowy PIT dla młodych do 26. roku życia

Zerowy PIT dla młodych do 26. roku życia

Rozliczenie PIT za 2022 rok to nie taka prosta sprawa, co wynika ze zmian związanych z reformą podatkową Nowego Ładu. Zmianie uległy metody opodatkowania i reguły ustalania zaliczek, a jak jest z dotychczasową ulgą dla młodych? Czy zerowy PIT nadal przysługuje osobom dopiero wkraczającym na ścieżkę zawodową?

Czym jest i komu przysługuje ulga dla młodych?

Od 1 sierpnia 2019 roku osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, uzyskały możliwość zwolnienia z opodatkowania swoich wynagrodzeń. Rok 2022 był pod znakiem wielu zmian w podatkach i nie tylko, ale mimo to w rozliczeniach podatkowych zerowy PIT nadal obowiązuje, co oznacza, że młodzi pracownicy otrzymują wyższą pensję netto. Pracodawca bowiem nie musi odprowadzać z ich wynagrodzeń zaliczek na podatek dochodowy. Ulga dla młodych przysługuje pracownikom, którzy uzyskują przychody zarówno w Polsce, jak i za granicą. Czy z tą ulgą związane są jakieś limity?

Limit ulgi dla młodych

W kwestii limitów ulgi dla młodych również przepisy nie uległy zmianie. Przychody, które obejmuje zerowi PIT, maksymalnie mogą osiągnąć wysokość 85 528 zł. Ulga dla młodych dotyczy przychodów z umowy o pracę oraz umowy zlecenia, a od 2021 roku również z płatnych staży i praktyk uczniowskich, studenckich i absolwenckich. Wyższe dochody oznaczają, że zarobiona nadwyżka (powyżej kwoty 85 528 zł) będzie opodatkowana według skali podatkowej. Ulga dla młodych przysługuje niezależnie od liczby umów, natomiast nie dotyczy między innymi osób samozatrudnionych, zatrudnionych na umowę o dzieło czy pracujących na zasadach B2B. Jak skorzystać z ulgi dla młodych?

Jak skorzystać z zerowego podatku do 26. roku życia?

Do końca 2019 roku konieczne było złożenie oświadczenia przez pracownika o zamiarze korzystania z ulgi dla młodych. W 2023 roku podobnie jak w roku poprzednim pracownik przed 26. rokiem życia nie musi dostarczać pracodawcy żadnego oświadczenia o zamiarze skorzystania z tej ulgi. Zerowy PIT przysługuje młodej osobie automatycznie, począwszy od pierwszej wypłaty. W sytuacji odwrotnej jedynie, czyli kiedy pracownik nie chce z jakiegoś powodu skorzystać z ulgi dla młodych, musi on złożyć stosowne oświadczenie.

Czy wszystkie osoby do 26. roku muszą złożyć PIT-37?

Jeśli dochody osoby, która nie ukończyła 26 lat w 2022 roku, nie przekroczyły wyżej wspomnianego limitu, nie musi ona składać zeznania rocznego PIT roku 2023. Dopiero po przekroczeniu limitu 85 528 w skali roku, pojawia się obowiązek rozliczenia i wykazania kwoty dochodów, która stanowi nadwyżkę od tego limitu. Opodatkowana jest w tym przypadku tylko ta kwota, która przekracza ten limit, a nie całość przychodów uzyskanych w ciągu roku rozliczeniowego. Co ważne, osoby, które nie skończyły 26 lat, a jednocześnie uzyskują przychody z działalności gospodarczej, umowy o dzieło czy z praw autorskich lub najmu są zobowiązane do złożenia deklaracji PIT, nawet jeśli w tym samym czasie korzystają z ulgi dla młodych w ramach stosunku pracy.

Gdzie i do kiedy trzeba złożyć PIT?

W 2023 roku czas na rozliczenie deklaracji PIT podatnicy mają do 2 maja 2023 roku. Zeznanie podatkowe PIT należy złożyć w urzędzie skarbowym odpowiadającemu miejscu zamieszkania. Chodzi tu o miejsce zamieszkania właściwe na dzień składania zeznania, a nie jak było wcześniej, na ostatni dzień poprzedniego roku, czyli okresu podlegającego rozliczeniu. Nie należy mylić ulgi dla młodych z obowiązkiem opłacania składek ZUS, z których to młodych pracownik nie jest już zwolniony.

Inne artykuły