Blog

Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej — wszystko, co powinieneś wiedzieć

Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej — wszystko, co powinieneś wiedzieć

Dzisiejsze społeczeństwo pod wieloma względami jest zróżnicowane. Jednocześnie rozwój technologii stwarza zupełnie nowe możliwości również dla osób, które jeszcze jakiś czas temu były zagrożone wykluczeniem zawodowym. Zatrudnienie osób niepełnosprawnych jest kwestią etyczną. Z drugiej strony dla pracodawców oznacza to szereg benefitów, co skłania do zainteresowania się tym tematem. Co dla firmy oznacza zatrudnienie osoby niepełnosprawnej i o jakie wsparcie w związku z tym można się ubiegać?

Zatrudnienie niepełnosprawnych — jakie są korzyści?

Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych oznacza lepszą integrację ze społeczeństwem i do pewnego stopnia odciążenie finansów państwa. Nowoczesne technologie pozwalają na pracę zdalną lub pozwalają doposażyć stanowisko pracy o narzędzia, z jakimi niejednokrotnie możliwe jest zatrudnienie osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym. Aby zachęcić przedsiębiorców do przyjmowania do pracy osób niepełnosprawnych, powstało kilka programów, jest też sporo ulg. Oto niektóre z głównych korzyści płynące z podjęcia decyzji o zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej.

Zwolnienie ze składek na PFRON 

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) to instytucja finansująca działania mające za zadanie wspierać integrację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych. Jeżeli firma decyduje się na zatrudnienie osób niepełnosprawnych, a przy tym spełni kilka innych warunków, może być zwolniona z odprowadzania składek na PFRON. Składki te są przeznaczane na finansowanie różnych form pomocy i rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych. Zwolnienie dotyczy składki podstawowej i dodatkowej, jaką pobiera się od pracodawców, którzy nie osiągnęli odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Zwroty kosztów na zakup i montaż sprzętu niezbędnego do pracy

Niewątpliwym atutem jest zwrot kosztów, jakie wiążą się z zatrudnieniem pracownika z orzeczeniem o niepełnosprawności. W zależności od tego, jaka jest przyczyna niepełnosprawności, potrzeby przyszłego pracownika mogą być różne, a obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie dogodnych do pracy warunków. Nie oznacza to jednak dużych wydatków dla firmy, bo można ubiegać się o zwrot kosztów związanych z doposażeniem i adaptacją stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej. Wysokość zwrotu może być różnej wysokości, ale nie może przekroczyć 90% poniesionych kosztów. Nie może też być większy niż 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia

Zwroty kosztów na szkolenia zawodowe i kursy językowe 

Pracodawca może również ubiegać się o zwrot kosztów związanych ze szkoleniami zawodowymi i kursami językowymi, z jakich będzie korzystać pracownik z niepełnosprawnością. Można starać się o zwrot do 80%poniesionych kosztów, ale tak jak w poprzednim przypadku kwota nie może przekroczyć 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia.

Dofinansowanie wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego

Dostępne są też dotacje na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej. Pracodawca może dostać dofinansowanie wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego w wysokości między 50% a 100% minimalnego wynagrodzenia.Kwota jest zależna od posiadanego przez pracownika stopnia niepełnosprawności i rodzaju umowy o pracę. Za przyznanie dotacji odpowiedzialny jest PFRON, a dofinansowanie jest przyznane na okres od 6 do 36 miesięcy. To wsparcie finansowe ma w pewnym sensie zrekompensować ewentualne różnice w wydajności pracownika posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności w porównaniu do wydajności pracownika pełnosprawnego.

Ulga podatkowa na zatrudnianie osób niepełnosprawnych 

Kolejnym argumentem przemawiającym za zatrudnieniem osób niepełnosprawnych są ulgi podatkowe. Firma zatrudniająca osoby niepełnosprawne może odliczyć od podstawy opodatkowania część kosztów uzyskania przychodu poniesionych w związku z wynagrodzeniem osób niepełnosprawnych. Jej wysokość wynosi 50% kosztów uzyskania przychodu poniesionych na wynagrodzenie w przypadku osób niepełnosprawnych o lekkim stopniu niepełnosprawności. Jeżeli firma zatrudnia pracowników mających umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności, to ulga podatkowa wynosi 100% kosztów uzyskania przychodu poniesionych na wynagrodzenie osób niepełnosprawnych.

Jak zatrudnić osobę niepełnosprawną?

Pomimo tego, że korzyści płynących z zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest dla firmy sporo, nadal są pracodawcy, którzy się tego obawiają. Jednym z powodów jest to, że proces zatrudnienia osoby niepełnosprawnej może być bardziej skomplikowany niż w przypadku pracowników pełnosprawnych.

Jakie warunki należy spełnić, aby zatrudnić osobę niepełnosprawną?

Po pierwsze trzeba być płatnikiem składki na PFRON. Składka jest pobierana od firm zatrudniających co najmniej 25 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy. Firma musi mieć aktualny profilaktyczny program zdrowotnyokreślający działania na rzecz poprawy warunków pracy i ochrony zdrowia pracowników. Zatwierdza go lekarz medycyny pracy i jest zgłoszony do Państwowej Inspekcji Pracy.

Przed przyjęciem pracownika pracodawca musi sprawdzić stopień niepełnosprawności kandydata. Stopień niepełnosprawności może być lekki, umiarkowany lub znaczny i wpływ nie tylko na możliwości w pracy, ale też na wysokość dofinansowania wynagrodzenia i ulgi podatkowej. Należy się upewnić, że możliwe będzie zapewnienie odpowiednich warunków pracy dla osoby niepełnosprawnej. Firma musi uwzględnić indywidualne ograniczenia i preferencje, jak czas pracy, przerwy, urlopy, zakres obowiązków, narzędzia pracy, środki bezpieczeństwa i higieny pracy.

Należy zawszeć umowę określającą warunki zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, takie jak rodzaj umowy, czas trwania, wynagrodzenie, zakres obowiązków itd. Umowa o pracę może być zawarta na czas określony lub nieokreślony, na pełny lub częściowy etat. Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej zgłasza się do PFRON w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. Zgłoszenie to jest konieczne do uzyskania wsparcia finansowego i ulg podatkowych.

Inne artykuły